Georgia 2021: Schedule

Wondering what, where, when, and who you can see at this year’s ITF? The schedule is here! Competition finals, lectures, concerts, recitals…everything in one place, and only at the ITF! Mark your calendars, and join us for an amazing week of all things trombone. And remember, the full event schedule will be viewable by all attendees, during our first-ever ITF ONLINE! Catch “Trombone TV,” our curated real-time live stream, and then go back and see everything you missed! You have up to 30-days after the event ends, to access all content. And, everything is brand new, and exclusive to the ITF – you can’t see these events anywhere else. Register early for discounted pricing and exclusive content!

Wednesday

9:00AM-9:50AM
Competition Finals: STS Excerpts
Competition Finals: ITA Marsteller

10:00AM-10:50AM
Competition Finals: ITA Alto Trombone

11:00am-11:50AM
Competition Finals: ITA Wiehe

12:00PM-12:50PM
Competition Finals: ITA Gagliardi

11:30AM-12:00PM
ITF 2021 Opening Ceremony

12:30PM-1:20PM
Presenter Lecture: Joseph Jefferson: “Maximize Practice Results”

1:00PM-1:50PM
Artist Recital: Megumi Kanda

1:30PM-2:20PM
University Faculty Showcase I
Presenter Lecture: Peter Freeman: “Get to the Point”

2:30PM-3:20PM
Artist Presentation: New York Philharmonic Low Brass Section, Excerpts & Chamber Music

3:00PM-3:50PM
Presenter Recital: Colla Voce Ensemble
Presenter Lecture: Emily Rozanski: “What Happens Next? Navigating Life After Music School”

3:30PM-4:00PM
Student Ensemble Concert: University of Georgia Trombone Choir; Josh Bynum, Director

4:00PM-4:50PM
Presenter Recital: Coal Hill Quartet
Artist Recital: Reggie Chapman

4:30PM-5:20PM
Presenter Recital: Brian Hecht

5:00PM-5:50PM
Presenter Recital: Chris Van Hof and Evan Conroy, “Make More Noise”
Presenter Lecture: Josh Bledsoe, “No Magic Bullet: Successfully Managing Performance Anxiety

5:30PM-6:20PM
Artist Recital: Weston Sprott

7:00PM-7:20PM
Student Ensemble: University of Central Arkansas Natural Slides
Dr. Justin Cook, Director

8:00PM-9:30PM
Evening Concert: Southeast Trombone Symposium Professors Choir
Dr. Bradley Palmer, Director

10:00PM-11:30PM
Late Night Jazz, featuring John Fedchock & Sara Jacovino

Thursday

9:00AM-9:30AM
Student Ensemble Concert: Eastern Music Festival Trombone Choir; James Justin Kent, Director
Presenter Lecture: Felix Padilla and Kyle Peck, “Collaboration and Accountability”

9:00AM-9:50AM
Competition Finals: ITA George Roberts

9:30AM-10:20AM
Artist Recital: Elliot Mason

10:00AM-10:50AM
Presenter Lecture: Austin Pancner, “Injury Prevention for Trombonists: Four Pillars to Performing Without Pain”
Competition Finals: ITA Frank Smith

10:30AM-11:20AM
Artist Recital: Colin Williams

11:00AM-11:50AM
Presenter Lecture/Recital: Andrew Glendening, “Brining the Composer into the Room”
Presenter Recital: Jeremy Wilson

11:30AM-11:50AM
Student Ensemble Concert: Eastern Kentucky University Trombone Society
Dr. Nathan Siler, Director

12:30PM-1:20PM
Presenter Recital: Three Bone Album Debut

1:00PM-1:50PM
Artist Recital: Christine Purdue

1:30PM-2:20PM
University Faculty Showcase II
Special Event: Recording of “The Trombone Retreat” Podcast with John Sebastian Vera
Featuring: Joseph Alessi & Nicholas Schwartz

2:00PM-2:50PM
Artist Recital: George Curran

3:00PM-3:50PM
Artist Concert: John Fedchock
Presenter Lecture: Jeremy Wilson, “Body Mind Spirit: A Holistic Approach to Musical Preparation and Performance”
Student Ensemble Concert: University of Florida Trombone Choir; Dr. Jemmie Robertson, Director

4:00PM-4:50PM
STS Artist Recital: Nathan Zgonc
Presenter Recital: Alex López Velarde, “Música Mexicana
Artist Masterclass: John Fedchock

5:00PM-5:50PM
Artist Presentation: NY Metropolitan Opera Orchestra, Opera Excerpts

6:30PM-7:20PM
Student Ensemble Concert: Schwob Trombone Ensemble; Dr. Bradely Palmer, Director
With guests: Joe Alessi, George Curran, Brian Hecht, Ko-ichiro Yamamoto, and Nathan Zgonc

8:00PM-9:30PM
Evening Concert: Jazz All-Stars, featuring John Fedchock, Sara Jacovino, Ben Patterson, Reggie Chapman, Jen Wharton, and Elliot Mason

10:00PM-11:30PM
Late Night Jazz, Featuring Nick Finzer

Friday

9:00AM-9:50AM
Presenter Lecture: Stuart Ivey, “Conductor Check-Up: Effective Gesture for Passionate Musicianship”
Competition Semifinals: STS Solo Competition
Competition Finals: ITA Van Haney

10:00AM-10:50AM
Artist Concert: Ben Patterson
Competition Finals: ITA Kleinhammer

10:30AM-11:20AM
Presenter Lecture: Dr. Jemmie Robertson, “The Adam Routine: A Call & Response Warmup and Fundamentals Session Exploring the Teachings of Trumpet Pedagogue William Adam Adapted for Trombonists”

11:00AM-11:50AM
Artist Recital: Mayumi Shimizu
Competition Finals: ITA Quartet

11:30AM-12:20PM
Presenter Recital: Insanity Duo

12:30PM-1:20PM
Artist Recital: Domingo Pagliuca

1:00PM-1:50PM
Presenter Lecture: Lauren Rudzinskas, “Virtual or Physical: Managing Musical Events in a Changing Landscape”
Presenter Recital: 20/59 Quartet

1:30PM-1:55PM
Student Ensemble: Vanderbilt Trombone Choir; Jeremy Wilson, Director

2:00PM-2:50PM
Presenter Lecture: Ken Ebo, “The Militant Trombone”
Competition Finals: ITF JJ Johnson and Carol Fontana Competitions
Presenter Recital: Elysian Quartet

2:30PM-3:20PM
Special Event: Steven Verhelst Showcase Concert

3:00PM-3:50PM
Presenter Lecture: Dr. Emmett C. Goods, “The Trombone in the Hard Bop Era”

3:30PM-4:20PM
Artist Concert: Jen Wharton

4:00PM-5:20PM
Presenter Lecture: Michelle Flowers – “Global Music, Small Ensembles: Using Chamber Music as an Entry to World Music”

4:300PM-5:20PM
Presenter Recital: Leon Brothers Experiment

5:00PM-5:50PM
University Faculty Showcase IV

6:30PM-6:50PM
Student Ensemble Concert: University of Texas at Austin Trombone Choir
Dr. Nathaniel Brickens, Director; Featuring Brian Hecht

8:00PM-9:30PM
Evening Concert: Concerto Night
Featuring Joe Alessi, George Curran, Megumi Kanda, Weston Sprott, Colin Williams, and Nathan Zgonc

ITF Festival Orchestra, Paul Hostetter, Conducting

10:00PM-11:00PM
Late Night Jazz, Featuring Ben Patterson and John Fedchock

Saturday

9:00AM-9:50AM
Presenter Lecture/Recital: Dr. Alexandra Zacharella, “Reimagining the Vocalises of Mathilde Marchesi for Tenor and Bass Trombone”
Competition Finals: STS Solo Competition

9:30AM-9:50AM
Student Ensemble Concert: “CySlides,” Iowa State University Trombone Choir; Dr. Nathan Dishman, Director

10:00AM-10:50AM
Artist Concert: Sara Jacovino

10:30AM-11:20AM
Presenter Recital: Jaime Morales, Orchestral Transcriptions for Trombone and Piano

11:00AM-11:50AM
Artist Recital: Yu Tamaki

11:30AM-12:20PM
Presenter Recital: 3Basso

12:30PM-1:30PM
Special Concert: William Cramer Memorial Trombone Choir; Dr. Irv Wagner, Director

1:00PM-1:50PM
Presenter Recital: Jesús Andrés García Santín

1:30PM-2:20PM
University Faculty Showcase IV

2:00PM-2:50PM
Special Concert: Southeast Trombone Symposium Youth Camp Trombone Choir
Presenter Lecture: Jeannie Little, “What, How, and Why!”

2:30PM-3:20PM
Artist Concert: Johan Escalante and Mayerlin Carrero
Special Concert: ITA Competition Winners Showcase

3:30PM-4:20PM
Special Concert: The International Women’s Trombone Choir; Ava Ordman, Director
Presenter Concert: Sencalar/Glassman Quintet

4:00PM-4:50PM
Presenter Lecture: Jason Sulliman, “Keeping the Context: A 21st-Century Approach to Getting More From Your Practice”

4:30PM-5:20PM
Presenter Recital: Felix Padilla and Kyle Peck

5:00PM-5:50PM
Presenter Concert: “Trombones of Middle Earth”; Dr. Chris Van Hof, Director
Alto Trombones: Brian Santero, Nathan Zgonc; Tenor Trombone: Nikki Abissi, Tony Baker, Doug Farwell, Brad Jensen, David Jackson, Steve Lange, Bill Mann, Doug Warner, Colin Williams, Steve Wilson, Ko-ichiro Yamamoto; Bass Trombones: George Curran, Oscar Diaz, Denson Paul Pollard, Jennifer Wharton; Contrabass Trombone: Nick Schwartz

5:30PM-6:20PM
Special Concert: ITF Composer’s Workshop Ensemble Showcase
Dr. Deb Scott, Director

8:00PM-9:30PM
Evening Concert: Vinyl Hampdin, festuring Steve Wiest

10:00PM-11:30PM
Salsa Night at The Loft

See you in Columbus!